top of page
Синдром русского платочка

 В моєму розумінні, мода завжди була складовою культури елітарної. Елітарна, або висока, культура створюється привілейованою частиною суспільства або на її замовлення професійними творцями. Eлітарна культура випереджає рівень сприйняття її середньо освіченою людиною. Стиль Ulyana Sergeenko, як і колекції, в моєму сприйнятті - частина саме тієї, елітарної культури, до якої багато хто на сьогодні хоче стати причетними.

 Зважаючи на високу претензійність смислового навантаження на речі категорії couture, далеко не завжди, ключове послання творців елітарних колекцій доходить до публіки саме з тим контекстом, який було у нього закладено. Деформація такого роду посилань відбувається при проходженні через призму нашого особистісного світосприйняття, обізнаності та досвіду  Наша уява сама розпочинає гру в асоціації. Так було і зі мною, коли я натрапила на перший кадр своєї улюбленої story-teller Сергієнко. Образний ряд почав вибудовуватись прямо таки дивний… В моїй голові почав панувати хаос, сформований сумішшю історичних паралелей, фільмів та літературних персонажів. Гральні карти, Аліса в країні чудес, пісенька Шанель «Ko Ko Ri Ko и Qui Qua Vu Coco», яку вона співала в маленькому кабаре, картина «Офелія» Джона Мілле… і навіть казка про Оленку та Івана-Царевича. Це далеко не весь перелік того, що прийшло мені в голову.Перші рецензії модних критиків запевняли, що в пошуках інспірацій Ульяна звернулась до культури Кавказу, поезії Лермонтова, картин Піросмані та фільму «Колір Гранату» Сергія Параджанова. Таким чином мода від Ulyana Sergeenko створила синтез трьох культур і світів. Культура, так само як і віра, у кожного своя…

 Та все ж, мені хотілось самій розібратись в хитросплетінні власних асоціацій та паралелей, прочитавши зашифроване послання дизайнера зрозумілим для себе чином. Я навмисне не читала жодних публікацій, самостійно занурюючись у кожну найменшу деталь створених нею образів. Адже в деталях завжди криється найважливіше... Час минав, а я все розглядала фото.Сформувати об’єктивний висновок ніяк не вдавалось. Тоді, на зміну малюнкам та вишивкам, у якості відправної точки, я вибрала силует. «В ньому точно криється відповідь!» - майнуло у голові. Та і тут я стала заручницею – тепер вже фірмового силуету Ulyana Sergeenko – все, як вона любить: пишні спідниці-дзвіночки, тоненькі затягнуті в корсети талії та чисто «сергієнівська» любов «к русскому платочку». І саме разом з думкою «русский платочек» прийшло розуміння… 

 Ми виросли в різному культурному середовищі. Чітку відмінність, можна банально пояснити тим, що проживаємо в діаметрально різній географічній широті та довготі.  А це - чи не один з найважливіших чинників, для формування культури в цілому.Дуже часто знайти спільну мову представникам різних культур та прошарків стає неможливим, саме через цей фактор «різності», навіть якщо учасники діалогу висловлюється одними й тими ж словами. Послання Ульяни Сергієнко до суспільства так чи інакше говорило про культуру одного народу, однієї частини світу, та зчитувалось як частина власної культури і тими, хто до неї причетним не був… Якби парадоксально не прозвучало, але те, що нас роз’єднало, нас і об’єднало!

Автор: Ірина Хасишин
Fashion-журналіст, редактор та колумбіст порталу MODA 3.14. Працювала журналістом на Ukrainian Fashion Week та тижны моди Houte Couture SS 2014 в Парижі.

Fashion 

ТОП КРАЇН ПУТІВНИКА ПОВАЛЕНИХ ДИКТАТОРІВ

   Набережні Парижа, піски Саудівської Аравії та інші віп-напрямки для вигнанців, яким не дають відпочити на Батьківщині.

 Тирани падають, як стиглі яблука. Бувай, Мубарак! Прощавай, Алі Абдулла Салех! До побачення, Зін аль-абідін Бен Алі! Гудбай, Віктор Федорович! Але куди їм тепер діватися? У що вкласти мільйони, украдені у власного народу? Чим розважитися за відсутністю натовпів, по яких можна стріляти гумовими кулями? Знаєте, що їм потрібно? Їм потрібен путівник!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 Можливо, ви, шановні диктатори, мріяли побачити світ не за таких обставинах – зацьковані ЦРУ та Інтерполом. Але взагалі то вигнання може бути дуже цікавим досвідом – це відмінний шанс розширити власний кругозір. Отже пакуйте валізи. І пам'ятаєте – навіть найтвердішій руці не зашкодить розслаблюючий масаж.

 

  1. ФРАНЦІЯ

 

 Вуличне життя, історія, хороше вино, їжа – що у Франції може не сподобатися? Єдиний мінус: тут багато французів. Натомість за давньою традицією французи дуже доброзичливо настроєні до відомих людей, яких ні за що, ні про що труять англомовні журналісти та Інтерпол. Закони про екстрадицію тут такі ж послаблені, як розпорядок робочого дня, так що це ідеальне місце, щоб почати новий етап вашого життя, будь ви хоч режисер, котрий одного разу в джакузі зав'язав дружбу з жвавою не по роках німфеткою, хоч диктатор Гаїті.

Відомі гості:

  • Жан-Клод Дювалье, колишній президент Гаїті;

  • Жан-бедель Бокасса, колишній «імператор» Центрально-африканської Республіки;

  • Роман Поланськи, кінорежисер;

  • Джоні Депп, кіноактор.

 Як зрозуміти, чи підходить Вам Франція?

 Знову-таки за традицією, Франція з більшим розумінням відноситься до осіб, замішаних в сексуальних скандалах, ніж до тих, хто вляпався в що-небудь політичне. Отже, в проханні про притулок зауважувати треба на своїх сексуальних притисненнях: більше шансів опинитися в якому-небудь пристойному окрузі Франції.

Нічне життя

 Спочатку французька музика нікому не заважає, Ви ледве розрізняєте її за шумом кафе. Але через деякий час у вас може з'явитися бажання зібрати всіх акордеоністів світу та повідрізувати їм руки в кімнаті без вікон на задвірках стадіону. Пам'ятаєте – вам не можна цього робити. Вас просто мучить туга за минулим: французи називають її «ностальжі».

Особисті перспективи

 Ви – людина небідна, з неоднозначним минулим, декількома коханками і, можливо, дружинами? Будьте обережні: при такій біографії один необережний рух – і ви президент!

 

  1. ПІВНІЧНА КОРЕЯ 

 

 Якщо ви розглядаєте Північну Корею як притулок, це означає, що вам відмовили багато інших країн – очевидно, все. Але не засмучуйтесь, хоча дехто й таврує КНДР як «країну-ізгоя», інші вважають за краще називати це «політикою опори на власні сили» або навіть «суверенітетом».

Відомі гості

  • Менгисту Хайле Маріам, колишній президент Ефіопії.

Нічне життя

 Остання фішка пхеньянської модної тусовки – пити удома самогон і дякувати долі, що ви не в трудовому таборі. Можливо, коли-небудь тут буде новий Східний Берлін, але поки і на старий не тягне.

Норов

 Офіційно країна називається Корейська Народно-демократична Республіка, але не лякайтеся слів «народ» і «демократія»: це прояв здорового почуття гумору, характерного для усмішливих корейців.

Харчування

 Місцева їжа незвична на смак і не дуже вже й вишукана. Але, на щастя, такої тут і немає. Відмінний шанс скинути вагу!

Як одягатися

 Можливо, ви ледве встигли стрибнути в свій вертоліт, притискуючи до грудей опудала зникаючих тварин і золотий антикваріат, і ваш гардероб та золотий батон залишився на Батьківщині. Хай вас це не лякає: після прибуття вам видадуть стандартну уніформу. Щоправда опудала та антикваріат, швидше за все відберуть. Але в цілому імміграційна політика Пхеньяну досить гуманна.

 

  1. АРГЕНТИНА 

 

 Велику космополітичну країну в Південній Америці часто порівнюють з Європою – і там, і там є великі міста, широкі проспекти і будинки, де жив Адольф Ейхман.

Норов

 Нацисти, що бігли сюди після Другої світової, поставили досить високу планку, так що якщо в інших місцях Вам довелося б приховувати своє минуле, тут, швидше за все, Вам доведеться скласти нові подробиці, від котрих холоне кров.

Відомі гості:

  • Адольф Ейхман, оберштурмбанфюрер СС;

  • Клаус Барбі, «ліонський м'ясник»;

  • Йозеф Менгеле, «Ангел Смерті з Освенцима».

Рівень комфорту

 З адаптацією проблем не буде, якщо Ви залишите старі дурощі і поглянете на речі широко. Так, наприклад, в Аргентині мирно живуть пліч-о-пліч італійські євреї, що бігли від Муссоліні, і збіглі прибічники диктатора, що підстроїлись до них пізніше. Разом вони поклали початок процвітаючому аргентинському виноробству (воно зберегло яскраво виражений італійський дух, але без політичних подробиць). Німці розташувалися особливо привільно: і навіть резервували собі тут ціле місто. В центрі міста є пивна «Старий Мюнхен». Ім'я власника – Арік Гварчакян. Загалом, тут раді всім.

 

  1. САУДІВСЬКА АРАВІЯ 

 

 Довгі роки Саудівська Аравія була головним притулком для правителів, чиї невдячні піддані забули, кому вони зобов'язані стабільністю і хто захищав їх від чужоземних провокаторів – найманців ЦРУ. Країна і зараз зберігає реноме: у січні тут кинув якір Зін аль-абідін бен Алі, колишній президент Тунісу. Відпочивати в пустелі стає модним.

Відомі гості:

  • Наваз Шаріф, колишній прем'єр-міністр Пакистану;

  • Йди Амін, колишній президент Уганди.

Рівень комфорту

 Королівство на Аравійському півострові – одне з останніх місць на землі, яке почне бруднити руки об демократичні цінності. Правлячій династії Саудитів вдається зберігати статус-кво з 1932 року. Якщо хочеться, щоб з кимось поговорити вечорами, пригадати ті славні часи, коли Йди Амін з'їв свого віце-президента, краще місце вам не знайти.

Розваги

 Світське життя в Саудівській Аравії вельми жваве, нудьгувати вам не доведеться. Не пропустіть публічні прочуханки, ампутації і обезголовлювання.

 

  1. РОСІЯ

 

 Широка душа росіян раз у раз спонукає їх дружити з тими, кого більше ніхто не любить. На цій підставі комусь може здатися, що тутешній ґрунт взагалі не горить під ногами лиходіїв. Проте у російської геополітичної доктрини – «Якщо всі погані хлопці триматимуться разом, в світі настане багатополярність» – є одна проблема. Поганим хлопцям властиво зраджувати один одного в біді. Тому не відомо, яка чекає доля на оголошених інтерполом в розшшук головного диктатора України Януковича, та його вірних підданих, котрі після Революції Гідності іммігрували до Росії. Навіть слов'янські брати Слободан Мілошевіч і Радован Караджіч не мали шансу спокійно дожити свій вік на Батьківщині Леніна.

Відомі гості:

 Наразі в Москві можна зустріти лише відомих корупціонерів диктаторського режиму Януковича та бідолах типу Аськара Акаєва, які і самі не зрозуміли, як опинилися в такому положенні.

Труднощі

 Яку б гидоту ви не скоїли на Батьківщині, в Росії у вас буде багато конкурентів: тут доживають свій вік багато з тих, хто проводив масові розстріли і бив демонстрантів саперними лопатками. До того ж всі ділянки біля Кремлівської стіни вже зайняті: можна розраховувати тільки на Новодівиче кладовище.

Розваги

 Якщо вас – у дусі новітнього прагматизму – не обміняють на якусь пишногруду шпигунку, Москва розкриє вам свої обійми і дозволить швидко витратити вивезені з рідної країни багатства. Можливо, ви навіть станете зіркою місцевої тусовки. І не бійтеся, що Інтерпол побачить ваші фотографії в світській хроніці: вони перегортують ці сторінки без зацікавлення.

 

 

Туризм
bottom of page